اماکن تاریخی و دیدنی استان اماکن تاریخی و دیدنی استان

استان مازندران از  امکانات و جاذبه های طبیعی و فرهنگی فراوانی در توسعه صنعت گردشکری و مبادلات  فرهنگی در سطح منطقه ای و ملی برخوردار است . با توجه به اهمیت اکوتوریسم در صنعت  جهانگردی جهان ، مازندران را به دلیل موقعیت طبیعی و جغرافیایی باید در بخش طبیعت  گردی جزی استانهای برتر کشور به حساب آورد . وجود دریای خزر با ساحل منحصر به فرد  به همراه۱۲ پارک جنگلی ، ۹ پارک ملی و منطقه حیات وحش ، ۱۲ آبشار مهم ، ۱۰ دریاچه  و صد ها رودخانه ، آبهای معدنی ، ۴ تالاب ، ۱۸ ییلاق با آب و هوای عالی و بیش از   ۱۷۰  اثر تاریخی و ملی ثبت شده ، این استان را به عنوان یکی از مهمترین نقاط گردشگری  ایران به میزبان دوازده میلیو ن گردشگر داخلی و بیش از یکصد هزار نفر توریست خارجی  در طول سال بدل ساخته اند  .
بیش از ۳۰۰ واحد پذیرایی بین راهی ، ۶۲ هتل و متل ۳۰  میهمان پذیر ، مجتمع های تفریحی و توریستی ، ویلاهای خصوصی استیجاری بخشی از  محصولات جهانگردی را به میهمانان عرضه کرده و حدود ۱۰۰ دفتر خدمات مسافرتی و  جهانگردی نیز کار برنامه ریزی گشت ها و تورها را به عهده داشته و راهنمایان متخصص و  آموزش دیده نیز آماده همراهی و هدایت میهمانان می باشند

 


 قله دماوند بام ایران  با شهرتی جهانی یکی از منحصر بفرد ترین جاذبه های طبیعی ایران بشمار می رود و در ۹۰  کیلومتری شمال شرقی تهران و ۷۵ کیلومتری جنوب غربی شهر آمل در البرز مرکزی و بخش  لاریجان قرار دارد و جاده توریستی هراز که تهران را به مازندران متصل می سازد از  نزدیکی آن عبور می کند . قله دماوند پا به پای ایران زمین از گذشته های دور تا به  امروز جزی جدایی ناپذیر فرهنگ و افتخارات ایرانیان و مازندرانیها بوده است . این  قله دارای ویژگیهایی است که آن را از ۳۰۰ قله مرتفع دیگر خاورمیانه متمایز نموده و  جزو قلل منفرد و مخروطی شکل جهان است و با ۵۶۷۱ متر ارتفای دومین قله مخروطی جهان  بشمار می رورد  . 

 

 

 

 

از جمله زیباترین چشم انداز فرهنگی و طبیعی کشور پارک جنگلی و  تاریخی عباس آباد می باشد که در ۹ کیلومتری جنوب شرقی بهشهر واقع شده است . دریاچه  پارک به وسعت ۱۰ هکتار با عمارت میان آن از جمله شاهکارهای دوران صفوی است این  عمارت از سنگ و آجر بنا گردیده و در زمان آبگیری دریاچه کاملا به زیر آب می رود و  فقط سقف آن همراه با اشجار و درختچه های کوتاه قد نمایان است و بقیه عمارت که بالغ  بر ۱۰ متر است به زیر آب می رود و بتدریج با کاهش سطح آب نمایان می شود . دو برج  نگهبانی آجری و بناهای فراوان دیگر در فضای پارک بر جای مانده که همگی مربوط به  دوران شاه عباس صفوی می باشند  . 

 

 

 

 

 

شهر زیبای رامسر به عنوان عروس شهرهای مازندران  معروف است و با داشتن هتل های قدیم و جدید ، مجموعه موزه تماشاگر خزر ، آبهای گرم  معدنی ، سواحل زیبای دریا ، پارک جنگلی صفارود صاحب شهرت فراوان در بین جهانگردان  داخلی و خارجی است .