فهرست اخبار فهرست اخبار

نشست مطبوعاتی مصطفی تقوی مدیر شعب استان مازندران با اصحاب رسانه همزمان با هفته بانکداری

مصطفی تقوی مدیر شعب بانک مسکن مازندران همزمان با هفته بانکداری اسلامی در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه ضمن تسلیت ایام شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) ویاران وفاداراش،با گرامیداشت هفته‌ی بانکداری اسلامی آن را فرصت مغتنمی برای ارج نهادن بر تلاش‌های مجموعه پولی و بانکی کشور دانست و اظهار داشت: اگر مجموعه‌ی بانکداری کشور بخواهد در عرصه‌ی اقتصادی چهره‌ای شایسته از یک نظام مقتدر و خدمت‌گزار را به نمایش بگذارد باید خدمت بی‌منت را در سرلوحه‌ی فعالیت خود قرار دهد.

مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران با قدردانی از تلاش‌ها و زحمات خبرنگاران در انتقال اطلاع‌رسانی درست و به موقع به مردم و جامعه اظهار کرد: خبرنگاران به رسالت خطیر خود در عرصه اطلاع‌رسانی با انتقاد سازنده در جهت نهادینه شدن حقوق شهروندی و تنویر افکار عمومی تلاش می‌کنند.

 

تقوی در سخنانی گفت: ازآنجایی‌که سال جاری به فرموده مقام معظم رهبری به سال «جهش تولید» نام‌گذاری شده است طبیعتاً وظیفه همه دستگاه‌ها علی‌الخصوص متولیان بخش اقتصادی جامعه است که در راستای تحقق این شعار نقش‌آفرینی کنند.

وی بیان داشت: مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در مناسبت‌های مختلف به‌ویژه در فرمایشات خود در شروع به کار مجلس یازدهم بر چهار محور معیشت، اشتغال، ازدواج و مسکن تاکید نمودند که رسیدگی به این موضوعات مهم باید در دستور کار مسیولین و متولیان این حوزه قرار گیرد.

تقوی افزود: بانک مسکن به‌عنوان یک بانک تخصصی سهم بالایی در پرداخت تسهیلات به مردم شریف استان مازندران در تامین یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های جامعه یعنی مسکن و سرپناه دارد و با بسیج تمامی امکانات خود سعی بر آن داشته تا خدماتی مطلوب و گسترده را در جای‌جای استان به مشتریان خود ارایه دهد.

 

 

 

 

ارتباط 300 شغل با بخش مسکن

تقوی اظهار داشت: بانک مسکن بانکی دولتی و تخصصی در حوزه مسکن و ساختمان است و ارتباط تنگاتنگی با صنایع پیشین و پسین خود دارد. وی بابیان اینکه بخش مسکن از زوایای مختلفی مهم است خاطرنشان کرد: بخش مسکن ازنظر ارتباط مستقیم و غیرمستقیم با صنایع و مشاغل مرتبط و مختلف بخش قابل‌توجهی از حوزه اقتصاد را به خود اختصاص داده است، از سوی دیگر بخش مسکن در سبد خانوار نقش مهمی را ایفا می‌نماید بدین‌جهت بخش مسکن می‌تواند ارتباط مستقیمی با دغدغه‌های معظم رهبری (مدظله‌العالی) که همانا معیشت، اشتغال، ازدواج و مسکن بوده، داشته باشد.

 وی ادامه داد: به اذعان اکثر کارشناسان، بخش مسکن بیش از 300 شغل را به هم مرتبط می‌سازد ازاین‌رو باید برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال مولد بیش‌ازپیش به این بخش توجه نمود، در این راستا دولت طرح اقدام ملی را در دستور کار خود قرار داده و بانک مسکن به‌نوعی سیاست پرداختن به بازار عرضه را برعهده‌گرفته است.

تخصیص 90 درصد تسهیلات به بخش مسکن

مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران بیان داشت: یکی از دغدغه‌های اکثر متقاضیان تهیه و خرید واحدهای مسکونی افزایش قیمت بخش مسکن است که باید این مسیله با سیاست‌گذاری درست متولیان امر مرتفع شود. وی تصریح کرد: سیاست بانک مسکن در تامین مالی بخش مسکن و یکی از سیاست‌های کلان این بانک تخصصی که در مجمع عمومی بانک نیز بر آن تاکید شده تخصیص 90 درصد تسهیلات به بخش مسکن است، این در حالی است که بازارهای سودآورتر دیگری هم دراین‌بین وجود دارد اما به دلیل تکلیف بانک برای ورود به حوزه مسکن موظفیم 90 درصد از منابع خود را به حوزه مسکن اختصاص دهیم و این سیاست در بانک مسکن در حال انجام است.

بسته‌های تسهیلاتی برای اقشار میان درآمدی

وی اذعان داشت: یکی از سیاست‌ها و راهبردهای بانک مسکن تهیه بسته‌های تسهیلاتی برای اقشار میان درآمدی جامعه است. ایشان یکی دیگر از سیاست‌های بانک مسکن را ساخت پروژه‌های متوسط متراژ اعلام کرد و گفت: بانک مسکن در ساخت واحدهای مسکونی با رعایت الگوی مصرف (در مازندران واحدهای زیر 100 متر) در بخش تهیه اوراق، شرایط مناسبی را مهیا کرده است.

تقوی با اشاره به سیاست‌های حمایتی بانک مسکن از حرفه‌ای سازها افزود: سازندگان سنتی در شهرهای بالای 200 هزار نفر می‌توانند از تسهیلات 60 میلیون تومانی (برای هر واحد) بهره‌مند شوند این در حالی است که حرفه‌ای سازها با رعایت تکنولژی جدید وفن‌آوری‌های نوین در صنایع ساختمانی می‌توانند از تسهیلات 220 میلیون تومانی (برای هر واحد) بهره‌مند شوند. وی یادآور شد: بانک مسکن برای اینکه ساختمان‌ها دارای استحکام مناسب و رعایت اصول و ضوابط ساخت باشند حرفه‌ای سازها را نسبت به سنتی سازها تمایز داده است.

نقش بانک مسکن در تولید و اشتغال

وی بابیان اینکه بانک مسکن مازندران سهم بسیار مناسبی را در تولید و اشتغال استان به خود اختصاص داده است گفت: 109 هزار میلیارد ریال معادل 21 درصد از تسهیلات شبکه بانکی استان از طریق ارایه تسهیلات به متقاضیان به سمت مسکن هدایت‌شده‌اند که این آمار نشان از اهمیت و جایگاه بخش مسکن در شبکه بانکی استان دارد. وی بیان داشت: بانک مسکن به‌تنهایی توانسته با پرداخت 75 هزار میلیارد ریال تسهیلات که بر اساس سیاست‌های کلی این بانک 90 درصد آن در بخش مسکن بوده سهم برجسته‌ای را در بین شبکه بانکی استان به خود اختصاص دهد. وی ادامه داد: قریب به 200 هزار خانوار در مازندران دارای تسهیلات زنده نزد بانک مسکن می‌باشند و به‌نوعی با این بانک در حال مراوده بانکی هستند.

رشد تسهیلات در سال جاری

تقوی از پرداخت 5 هزار و 521 میلیارد ریال تسهیلات در پنج‌ماهه نخست سال جاری خبر داد و افزود: تسهیلات پرداختی بانک مسکن مازندران در سال جاری رشد قابل‌توجه ای نسبت به مدت مشابه سال قبل داشته است. وی گفت: در پنج‌ماهه نخست سال جاری در بخش مشارکت مدنی ساخت مسکن نیز این بانک توانسته رشد 41 درصدی را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه نماید. مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران بابیان اینکه در پنج‌ماهه نخست سال جاری شاهد رشد 40 درصدی در بخش خرید مسکن بوده‌ایم افزود: با تلاش مجموعه همکارانمان در بانک مسکن مازندران شاهد رشد تسهیلات سرفصل‌های مختلف بخش مسکن در استان هستیم.

 

 

مسکن مهر

وی بابیان اینکه در بخش مسکن مهر تکالیفی بر عهده بانک مسکن گذاشته‌شده است گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا پایان سال جاری تمامی واحدهای مستعد در پروژه‌های مسکن مهر می‌بایست تعیین و تکلیف شوند و در اجرای این دستورالعمل بانک مسکن مازندران ازجمله استان‌های پیش رو می‌باشد. تقوی خاطرنشان کرد: از مجموع 105 هزار واحد مسکونی مازندران که از خط اعتباری مسکن مهر استفاده کرده‌اند بیش از 101 هزار واحد تعیین و تکلیف شده‌اند و حدود 4 هزار واحد باقیمانده باید تعیین تکلیف می‌شوند.

تقوی با بیان اینکه در راستای حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، طرح کاهش مطالبات غیر جاری با عنوان میثاق در شبکه بانک مسکن به اجرا درآمده است افزود:بانک مسکن در طرح میثاق سعی در مساعدت به مشتریان دارای مطالبات غیر جاری نموده است به‌طوری‌که جریمه دیرکرد پرداخت اقساط تسهیلات بخشوده می‌شود.

 

بازآفرینی شهری

وی گفت: طی سالهی اخیر بانک مسکن به‌عنوان بانک عامل طرح بازآفرینی شهری در قالب احیای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری معرفی گردیده است. وی بیان داشت: در سال گذشته بالغ‌بر 377 میلیارد ریال و در پنج‌ماهه نخست سال جاری نیز 56 میلیارد ریال از سوی بانک مسکن مازندران برای اجرای این طرح اختصاص‌یافته است.

 

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

تقوی یادآور شد: در سال گذشته 989 نفر و در پنج‌ماهه نخست سال جاری نیز 393 نفر از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شده‌اند. وی افزود: سرجمع در سال گذشته و پنج‌ماهه نخست سال جاری بالغ‌بر 527 میلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان این تسهیلات پرداخت شد.

طرح اقدام ملی

تقوی طرح اقدام ملی را یکی از طرح‌های  مهم دولت  در بخش  مسکن خواند که به‌صورت جدی به آن ورود پیداکرده است. وی ادامه داد: در این طرح بانک مسکن به‌عنوان  بانک عامل معرفی و قرار است از مجموع 400 هزار واحدی که در برنامه دولت بوده، 160 هزار واحد را تقبل و تامین اعتبار (به ازای هر واحد مسکونی 100 میلیون تومان) شود. وی بیان داشت: بانک مسکن در راستای شتاب بخشی به اجرای طرح اقدام ملی شرایط دریافت این تسهیلات را تسهیل نموده است و امیدواریم با مشارکت و حمایت‌های کلیه متولیان و سیاست‌گذاران بخش مسکن به‌زودی مشکلات  این بخش مرتفع شود. وی گفت: در طرح اقدام ملی بر اساس آخرین آمار مجموعاً 614 نفر در مازندران افتتاح حساب نموده‌اند و تا این لحظه نیمی از این تعداد در گام نخست اقدام به واریز 40 میلیون تومان نموده‌اند و تاکنون بالغ‌بر 129 میلیارد ریال در 13 شهرستان استان واریز وجه صورت گرفته است.

 

درخشش در باشگاه میلیاردی‌ها

مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران افزود: با تلاش همکارانمان در استان مازندران در بخش جذب منابع و تمرکز منابع مالی که نشان‌ از رضایت‌مندی و اعتماد مشتریان از خدمات این بانک باسابقه و خوش‌نام است در پنج‌ماهه نخست سال جاری 7 شعبه بانک مسکن مازندران به باشگاه هزارمیلیاردی‌ها و 2 شعبه به باشگاه دو هزارمیلیاردی‌ها ملحق شدند. وی گفت: درمجموع 13 شعبه بانک مسکن مازندران در باشگاه هزارمیلیاردی‌ها و 4 شعبه استان در باشگاه دو هزارمیلیاردی‌ها حضور دارند.

 

تسهیلات اشتغال‌زایی

وی یادآور شد: در سال گذشته 180 فقره تسهیلات به ارزش 61 میلیارد ریال به معرفی‌شدگان مجموعه‌های حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شد. تقوی افزود: در پنج‌ماهه نخست سال جاری نیز 16 میلیارد و 600 میلیون ریال تسهیلات در این بخش پرداخت شد است.

 

مسیولیت‌های اجتماعی

مدیر شعب بانک مسکن استان مازندران در پایان سخنانش بیان داشت: در حوزه حمایت از ستاد محرومیت‌زدایی و ساخت مسکن برای محرومین همکاران بانک مسکن استان مازندران تاکنون بخش اعظم هزینه‌های ساخت 5 واحد مسکونی را برعهده‌گرفته‌اند.

لازم به ذکر است در پایان این مراسم با اهدا هدیه از اصحاب رسانه تقدیر به عمل آمد.

 

آخرین بروزرسانی 1399/6/24