فهرست اخبار فهرست اخبار

همزمان با هفته بانکداری اسلامی: عملکرد مدیریت شعب بانک مسکن مازندران تشریح شد

همزمان با فرا رسیدن هفته بانکداری اسلامی نشست خبری مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران با حضور رسانه های گروهی استان برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست با بیان اینکه با رسالت مردمی بودن، بانک مسکن در اقصی نقاط استان دارای شعب می باشد گفت: مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران؛ 53 شعبه و 520 پرسنل در جای جای استان از رامسر تا گلوگاه مشغول خدمت رسانی به مشتریان فهیم این بانک تخصصی می باشد

.
مصطفی تقوی مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران با بیان این مطلب که بانک مسکن بعنوان یک بانک تخصصی در حوزه مسکن مشغول به فعالیت می باشد افزود:حوزه مسکن یکی از بخشهای بسیار مهم تولیدی و اقتصادی کشور است و به جهت ارتباط با بخشهای اقتصادی 300 شغل و حرفه را بصورت مستقیم درگیر خود می کند.
وی گفت: بعد از برجام کشور با سیاست خروج غیر تورمی از رکود جامعه 2 بخش مسکن و پتروشیمی را موتور محرک و پیشانی این حرکت معرفی نمود که متاسفانه بخش پتروشیمی و صنایع وابسته به جهت استفاده این بخش از بودجه های دولتی و کاهش قیمت و صادرات نفت از این گردونه خارج شد و چشم امید همه به حوزه مسکن دوخته شد.
مدیریت شعب بانک مسکن مازندران بخش مسکن را خصوصی ترین بخش اقتصادی کشور عنوان کرد و گفت: در طول 40 سال گذشته متوسط بازدهی در سرمایه گذاری بخش مسکن بنا به اظهارات کارشناسان و مرکز آمار 27 درصد بوده است بدین جهت بخش مسکن بعنوان بخش اصلی و محرک بازار اقتصاد کشور به شمار می آید و از اینرو برای سیاست خروج از رکود حمایت و توجه به بخش مسکن در دستور کار دولت قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در این راستا در سال 94 و 95 تصمیمات خوبی در بخش مسکن گرفته شده است که از آنجمله می توان به افزایش سقف تسهیلات خرید از محل اوراق و تسهیلات با سپرده از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، کاهش داوطلبانه نرخ سود تسهیلات برای خروج مسکن از رکود و... یاد کرد.
تقوی خاطرنشان کرد: بانک مسکن بدلیل رسالت تخصصی خود بعنوان بزرگترین بانک تخصصی کشور به شمار می رود. 
وی افزود: مستحکم ترین تسهیلات با کمترین ریسک اعتباری 7/1 در استان مازندران را بانک مسکن پرداخت می نماید که از این جهت بانک مسکن در بین بانکهای کشور از جمله مستحکم ترین بانکها به شمار می رود.
وی گفت: بانک مسکن تجربیات خوبی را در پرداخت تسهیلات مسکن مهر و بافت فرسوده کسب نموده است و در این مسیر پرفراز و نشیب موفق به کسب موفقیتهای چشمگیری شده است.
مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران بیان داشت: در سال گذشته بانک مسکن در سراسر کشور مکلف به پرداخت تسهیلات بافت فرسوده به 50 هزار واحد بود که از این تعداد 4000 واحد سهم و تکلیف مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران بود که بحمدا... توانستیم این حوزه را به سرانجام خوبی برسانیم

.
 
تقوی اظهار کرد: مازندران به جهت شرایط آب و هوایی خود در کشور بعنوان قطب کشاورزی شناخته می شود و انتظار می رود تسهیلات بخش کشاورزی در صدر پرداخت تسهیلات بانکهای عامل استان قرار داشته باشد ولی با تفکیک و ارزیابیها مشخص گردید که بخش مسکن و ساختمان با سهم 6/32 درصدی از تسهیلات پرداختی بانکهای عضو کمیسیون هماهنگی بانکهای استان بالاتر از سایر بخشها و حتی بخش کشاورزی ، آب و صنایع تبدیلی قرار گرفته است .
وی اذعان داشت: از آمار فوق (6/32 درصد) سهم بانک مسکن 5/66 درصد می باشد که نشان از حجم بالای پرداخت تسهیلات این بانک تخصصی به حوزه مسکن و ساختمان را نشان می دهد . تقوی گفت: 22 درصد از مجموع تسهیلاتی که 14 بانک عضو کمیسیون هماهنگی بانکها در استان در اختیار مشتریان قرار داده اند توسط بانک مسکن پرداخت شده است بعبارتی می توان گفت 22 درصد از بازار مصارف استان در اختیار بانک مسکن می باشد . از اینرو بانک مسکن رتبه اول استان را از نظر پرداخت تسهیلات و مانده مصارف شبکه بانکی استان به خود اختصاص داده است.
وی افزود: متوسط نرخ ریسک اعتباری شبکه بانک مسکن در بین 33 مدیریت کشور 5/6 درصد است ولی ما در استان این رقم را به 7/1 رسانده ایم که نشان از بهداشتی بودن تسهیلات می باشد.
مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران گفت: این مدیریت توانسته است در 5 ماهه اول سالجاری با جذب 2840 میلیارد ریال جزو مدیریتهای برتر کشور محسوب گردد و در بین بانکهای استان نیز در جایگاه ویژه ای قرار گرفته است.تقوی در خصوص تسهیلات مسکن مهر گفت: بانک مسکن با 105 هزار واحد مسکن مهر قالب عقد مشارکت مدنی مشارکت نمود که هم اکنون بیش از 90 هزار واحد مسکن مهر فروش اقساطی شده است.
وی افزود: مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران در نسبت واحدهای فروش اقساطی به کل واحدهای مسکن مهر در بین 33 مدیریت کشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است
تقوی محصولات بانک مسکن در سال گذشته را طلایی و متنوع خواند و گفت: بنابر اظهارات کارشناسان بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار نیمی از وقت بدنه تیم کارشناسی این دو نهاد تصمیم گیرنده و سیاست گذار صرف بررسی پیشنهادات بانک مسکن شده است.
*تسهیلات ساخت:
شهرهای استان براساس ضوابط بانکی به شهرهای بالای 200 هزار نفر و زیر 200 هزار نفر تفکیک شده اند که مشتریان می توانند در شهرهای بالای 200 هزار نفر از تسهیلات تا سقف 90 میلیون تومان به ازای هر واحد از تسهیلات ساخت مسکن استفاده نمایند که این رقم در شهرهای زیر 200 هزار نفرتا سقف 80 میلیون تومان می باشد.
مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران در ادامه گفت: اگر در ساخت و ساز واحدهای مورد نظر از فن آوریهای نوین و کیفیت بالای ساخت استفاده شود رقم تسهیلات در شهرهای بالا و زیر 200 هزار نفر به ترتیب تا سقف های 130 و 110 میلیون تومان افزایش می یابد.

*تسهیلات خرید:
این تسهیلات نیز تابع شرایط تفکیک بین شهرهاست (بالای 200 هزار نفر و زیر 200 هزار نفر).در شهرهای بزرگ برای هر فرد در قبال خرید یک واحد مسکونی و جعاله 10 میلیون تومانی تا سقف 60 میلیون تومان و در شهرهای کوچک تا سقف 50 میلیون تومان می باشد.

*تسهیلات عقود ازدواج:
در استان مازندران تمام متقاضیانی که در سامانه تسهیلات ازدواج بانک مرکزی ثبت نام کرده اند و جزو معرفی شدگان به سیستم بانک مسکن بوده اند تا چند ماه آینده تسهیلات خود را دریافت می کنند.
وی افزود: تاکنون به 2000 نفر از مزدوجین سالهای اخیر تسهیلات ازدواج 10 میلیون تومانی پرداخت شده است.
لازم بذکر است: در سالجاری اکثر متقاضیان که برای دریافت وام ازدواج به شعب بانک مسکن معرفی شدند تسهیلات خود را دریافت نموده اند.

*صندوق مسکن یکم:
این حساب یک حساب کاملا برنامه ای است، مشتری و متقاضی دریافت این تسهیلات چه در قالب ساخت و یا خرید می تواند حسابی را تحت این عنوان افتتاح کند و با شرایط حاکم بر این حساب تا سقف 60 میلیون تومان در شهرهای بزرگ و 40 میلیون تومان در سایر شهرها می دریافت نماید و در صورت استفاده از تسهیلات زوجین این سقف ها به 120 و 80 میلیون تومان افزایش می یابد .

*مژده مژده مژده:
در آخرین روز از هفته دولت سالجاری با دستور ریاست محترم جمهور نرخ سود 14 درصدی خرداد سال گذشته که به 11 درصد کاهش یافته بود با تقاضای داوطلبانه بانک مسکن به 5/9 درصد تقلیل پیدا کرد و در بافت¬هایفرسوده این رقم به 8 درصد کاهش یافت.

*طرح تضمین معاملات فروش اقساطی مسکن:
این طرح جهت تامین مالی متقاضیان خرید مسکن می باشد و در این طرح بانک مسکن 50% ارزش کارشناسی ملکی که بنا شده فروشنده به خریدار بفروشد، پرداخت اقساط آنرا تا سقف 150 میلیون تومان تضمین می کند.
مدیریت شعب بانک مسکن استان مازندران در پایان سخنانش به برگزاری نشستهای تخصصی این بانک با اصناف و مسیولین حوزه های اقتصادی و عمرانی استان اشاره کرد و گفت: در این نشستها بانک مسکن با ارایه طرحها و مشوقات حمایتی خود زمینه همکاری خود را با تمامی صنوف و مسیولین مرتبط با بخش ساخت و ساز فراهم نموده است.
لازم بذکر است: بانک مسکن از لحاظ پرسنل و شعب رتبه 8 و از نظر پرداخت تسهیلات رتبه اول استان را داراست.

آخرین بروزرسانی 1395/7/5