بانک مسکن

در سال 1317 و پس از شناخت نقش مسکن به عنوان یکی از نیاز های اساسی جامعه و لزوم اعمال سیاست های دولت در این حوزه و با هدف تامین اعتبار نمودن بخشی از نیاز مالی تامین مسکن جامعه،  بانک مسکن (بانک رهنی سابق) به عنوان یک بانک تخصصی تشکیل گردید و تا کنون با همین هدف اصلی  به عنوان یکی از بازوان عملیاتی قدرتمند دولت در حوزه مسکن، درحال فعالیت می باشد. این در حالیست که بانک مسکن  پس از 83 سال فعالیت خود مفتخر است که به میلیونها هموطن گرانقدر ایران اسلامی خدمات و تسهیلات مالی تامین مسکن اعطا نموده و سهمی قابل توجه در رفع این نیاز اساسی در جامعه داشته است.

اداره کل آموزش

در سال 1376 و پس از نمود قابل توجه موضوع آموزش در صنعت بانکداری به عنوان یکی از مزیت های آشکار رقابتی، فعالیت­های آموزشی بانک در ساختاری مستقل تمرکز یافته و اداره کل آموزش در ساختار رسمی بانک ایجاد گردید. فعالیت­های این اداره کل در سالهای متمادی در مسیر توسعه مستمر بوده بطوریکه به عنوان اولین اداره آموزش در بین بانک­های کشور و پیشرو از بسیاری از سازمانهای دیگر موفق به اخذ گواهینامه مدیریت کیفیت و استاندارد مدیریت آموزش گردید.

در همین ارتباط بنا به ضرورت توجه و ایجاد  تغییر در آموزش بانک، طرح تحول آموزش با «رویکرد پیشرانی آموزش در بهبود فرآیند ها» به شرح ذیل، مطرح و پیگیری گردید:

 

تلاش  در جهت تسهیل در همه ابعاد آموزش با بکار گیری دستاورد های فناوری اطلاعات

از اقدامات صورت گرفته این محور استقرار سامانه مدیریت یادگیری با آخرین روش­ها و دستاورد­های این حوزه و بکارگیری عملی استاندارد­های آموزش الکترونیکی با توجه به  می­باشد که می­توان از این نظر این اداره کل را از پیشروترین حوزه­های آموزش در کشور دانست.

 

اجرای آزمون سنجش اطلاعات شغلی

آزمون سنجش اطلاعات شغلی با اهداف سازمانی:

  • آمادگی هرچه بیشتر و بهتر همکاران در انجام وظایف از طریق بروزرسانی دانش سازمانی
  • شناسایی همکاران مطلع و صاحب دانش سازمانی مناسب
  • ارزیابی وضعیت دانش سازمانی

به صورت دوره ای، در پنج دوره پیشین از سال 1387 تا سال 1393 بصورت سنتی و به اصطلاح قلم کاغذی برگزار گردید.

در همین ارتباط باتوجه به شرایط بسیار پیچیده و پرهزینه برگزاری آزمون به صورت سنتی و همچنین مباحث مربوط به امنیت فیزیکی آزمون و مخاطرات و ملاحظات موجود در جابجایی همکاران، پس از بررسی بکار گیری روش ها، فرآیند ها و رویکرد های متفاوت و نوین در اجرای این رویداد پر اهمیت آموزشی، در سال 1395 سامانه برگزاری آزمون الکترونیکی طبق آخرین دستاورد های حوزه فناوری اطلاعات استقرار و مورد بهره برداری قرار گرفت.

 

بهره مندی از مدرسان داخلی در جهت پیشبرد اهداف سازمانی به شکل هدفمند و بهینه و ساماندهی منابع آموزشی

اهم اقدامات در این محور شامل این موارد می شوند:

دعوت از مدرسان با تجربه و با تحصیلات دانشگاهی مناسب، موجه وآگاه از مسایل روز

تکمیل بانک اطلاعاتی مدرسان دوره های حضوری و الکترونیکی با تکیه بر نیروهای مستعد جوان و آگاه داخلی

تامین، تدوین جزوات کاربردی با محتوای غنی، ساده و کارا

هدایت مدرسان به سوی کاربردی نمودن آموزش ها با تبیین و تشریح ی موضوع بکارگیری این متد نوین در آموزش در دستور کار قرار گرفته بطوریکه اولین مسایل علمی آمیخته با مسایل عملی در بانک

 

استقرار سامانه TMS

پس از یک دوره طولانی بررسی شرایط و نیازمندیهای مرتبط و با هدف استقرار نرم افزار تخصصی حوزه آموزش، سامانه مدیریت آموزش (TMS) در سال 1398 در اداره کل آموزش مستقر و در سال 1399 به صورت کاملا عملیاتی مورد بهره برداری قرار گرفت.